Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni – kde sa písala história

Hrad Ľubovňa - postavený po roku 1292 z iniciatívy uhorského kráľa Ondreja III. V 16. storočí prestavaný na veľkolepú renesančnú pevnosť. Na hrade boli uschované poľské korunovačné klenoty, uväznený slávny dobrodruh Móric Beňovský. Po náročnej rekonštrukcii je sprístupnený celý areál hradu. V tomto roku exkluzívne sprístupnený najrozsiahlejší objekt hradu – renesančný palác, v ktorom sú jedinečné expozície: hradný pivovara liehovarníctvo v Starej Ľubovni. Neopakovateľnú atmosféru dotvára pod hradom situovaná národopisná expozícia v prírode s hodnotným dreveným kostolíkom z Matysovej.

Hrad v Starej Ľubovni získal cenu Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2012 za obnovu renesančného paláca a jeho inovatívne sprístupnenie verejnosti. Cena bola udelená Ministrom Kultúry Slovenskej republiky.

Hrad Ľubovňa

Ľubovniansky skanzen

Krásu ľudovej architektúry Spiša a Šariša predstavuje Ľubovniansky skanzenmn nachádzajúci sa pod hradom Ľubovňa. Jeho objekty pochádzajú z prvej tretiny 20. storočia. Ide o obytné domy, ale aj technické stavby – vyhňa, mlyn, dielňa stolára. Najvzácnejší objekt expozície, zrubový grécko-katolícky kostolík z Matysovej z roku 1833, zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi, patrí k významným pamiatkam drevenej cirkevnej architektúry na východnom Slovensku a je národnou kultúrnou pamiatkou.

Ľubovnianský skanzen

Stredoveký vojenský tábor

Jedinečnosťou Starej Ľubovne je stredoveký vojenský tábor v podhradí - obraz vojenského života v 16. storočí. Je ideálnym miestom pre letné tábory, školy v prírode, výlety a pre každého, kto chce prežiť stredovek na vlastnej koži. Ubytovanie v historických stanoch, streľba z luku, kuše, jazda na koni, sokoliari, stredoveké jedlá a iné atrakcie sú lákadlom, za ktorým sa oplatí prísť. Súčasťou tábora je kapitánsky domček – stredoveká krčma, vhodná počas celého roka na posedenie pre okoloidúcich, na organizovanie rodinných a podnikových osláv. Pre ohlásené skupiny ponúka tradičnú spišskú zakáľačku a dobové hostiny.

Stredoveký vojenský tábor

Dom ľubovnianskeho mešťana

Dom ľubovnianskeho mešťana je mestským múzeom prezentujúcim život obyvateľov Starej Ľubovne na konci 19. storočia. Expozícia predstavuje predovšetkým ukážku štýlu bývania, ktorú sprítomňujú figuríny v dobových kostýmoch. Súčasťou expozície je mincovňa, kde sa razí ľubovnianska mena, a to Ľubovniansky zlatý a Ľubovniansky medenák, ktoré si má možnosť každý návštevník vlastnoručne vyraziť. Zároveň sú v múzeu prezentované remeslá a cechy, ktoré v meste v minulosti pôsobili. Súčasťou prehliadky je aj navštívenie dnes už síce nefunkčnej, ale zariadenej dielne modrotlače a taktiež návšteva plne funkčnej dielne keramiky.

Dom ľubovnianskeho mešťana

Nestville Park Hniezdne

Expozícia tradičných ľudových remesiel a liehovarníctva na severnom Spiši, ktorej cieľom je priblížiť celý sled pracovných činností spojených s pestovaním a zúžitkovaním obilia na výrobu liehu podľa zvykov a receptúr a s využitím tradičných.

remesiel s nadväzným prepojením na súčasnú najmodernejšiu výrobu liehu v Európe. V areáli Nestville park sa vyrába a zároveň môžete ochutnať prvú slovenskú whisky s rovnomenným názvom Nestville. Srdcom expozície je jeden z najväčších vyrezávaných obrazov v Európe znázorňujúci typický život obyvateľov obce Hniezdne.

Nestville Park Hniezdne

Kúpele Vyšné Ružbachy – grófske kúpele pre srdce a dušu

Príroda obdarila Kúpele Vyšné Ružbachy vzácnym morom v podzemí – jeho jedinečná liečivá voda sa prediera v podobe 14 minerálnych prameňov na zemský povrch a dáva možnosť na unikátnu liečbu či regeneráciu psychického a fyzického zdravia.

Príroda obdarila Kúpele Vyšné Ružbachy vzácnym morom v podzemí – jeho jedinečná liečivá voda sa prediera v podobe 14 minerálnych prameňov na zemský povrch a dáva možnosť na unikátnu liečbu či regeneráciu psychického a fyzického zdravia.

Kúpele ostávajú verné tradícii ako oáza harmónie, ktorá upokojí a poteší láskavým dotykom prírodných síl. Zastavte každodenné vyčerpávajúce okamihy a dožičte si chvíľu liečivého oddychu.

Kúpele Vyšné Ružbachy

Kúpele Červený Kláštor

Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka - sú prvé po vojne obnovené kúpele na Slovensku a momentálne najmodernejšie kúpele na Slovensku. Klientom ponúkajú: ozdravné procedúry naordinované lekármi a vykonávané pod dozorom školeného personálu, ubytovanie vysokého štandardu v apartmánoch alebo dvojlôžkových izbách priamo v Dome zdravia, alebo alternatívne ubytovanie v chatovej osade v areáli, stravovanie v štýlovej reštaurácii, kongresové služby i množstvo kvalitných doplnkových služieb. Najväčším bohatstvom a základným kameňom ozdravnej starostlivosti u nás, je jedinečná prírodná liečivá minerálna voda ,,SMERDŽONKA“, ktorá je vďaka svojmu zloženiu, bohatému na minerálne látky a sírovodík, predurčená hlavne na ozdravovanie kožných chorôb, ale aj chorôb pohybového aparátu, neurologických chorôb či ako pitný režim pri poruchách tráviaceho ústrojenstva.

Kúpele Červený Kláštor

Hora Zvir

Litmanovská Hora Zvir je mariánskym pútnickým miestom zjavenia Panny Márie. Panna Mária sa tu zjavila dvom dievčatám, vtedy jedenásťronej Ivete Korčákovej a dvanásťročnej Kataríne Češelkovej v izbičke dreveného zrubu (majdanu), ktorý dodnes stojí na lúke obkolesenej lesom. Miesto modlitby - Kaplnka Nepoškvrneného Počatia Presvätej Bohorodičky s celým jej areálom a prameňom na Hore Zvir v Litmanovej, bolo 7. septembra 2008 povýšené a vyhlásené vladykom Jánom Babjakom, prešovským arcibiskupom a metropolitom, za gréckokatolícke mariánske pútnické miesto Prešovskej archieparchie.

Hora Zvir

Splav na pltiach

Je jednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska. Najmä splav Dunajca v nádhernej prírodnej scenérii Pieninského národného parku z Červeného Kláštora do Lesnice je neopakovateľným zážitkom spojeným s mnohými legendami a živým výkladom pltníkov. Najstaršie písomné doklady o pltníctve pochádzajú z 11. storočia a jeho rozmach súvisel neskôr s osídľovaním horských oblastí a rozvojom drevorubačstva. Ako turistická atrakcia existuje pltníctvo od polovice 19. Storočia. Splav končí neďaleko chaty Pieniny, kde hrá goralská muzika a možno tu ochutnať viaceré goralské špeciality.

Splav na pltiach

Splav na raftoch

Ak si chcete splav rieky Dunajec vychutnať aktívnejším spôsobom, potom je pre Vás optimálna alternatíva splavu na raftoch. Na výber máte rôzne trasy a o Vaše bezpečie je plne postarané. Adrenalín, ktorý na trase zažijete, bude tým pravým korením Vášho pobytu na Pieninách a Severnom Spiši. Okrem rieky Dunajec môžete splaviť aj hraničnú rieku Poprad na trase medzi Starou Ľubovňou a Starym Saczom v Poľsku.

Splav na raftoch

Pieninský národný park

Pieniny sú časťou bradlového pásma, ktoré sa tiahne v dĺžke cca. 550 km od Moravskej brány až po Marmaroš v Rumunsku a tvorí rozhranie vnútorných - kryštalických a vonkajších - flyšových Karpát. Nachádzajú na území dvoch štátov, Slovenska a Poľska. Patria do okresov Kežmarok a Stará Ľubovňa a v Poľsku do okresu Nový Targ. Na severe hraničia s Gorcami a Beskydom Sondeckym, na juhu so Spišskou Magurou, na západe s Belianskymi Tatrami a na východe s Ľubovnianskou vrchovinou. Dĺžka horstva je cca 35 km a jeho šírka je do 6 km.

Viac na: www.pienap.sk

Pieninský národný park

Lyžiarske stredisko Ľubovnianske kúpele

Lyžiarske stredisko Ľubovnianske kúpele – Vysoká je položené v Levočských vrchoch pri hoteli Sorea Ľubovnianske kúpele. Vzdialenosť strediska od Starej Ľubovne je 8 km, odbočku k vlekom nájdete na ceste I/68 medzi Starou Ľubovňou a Plavnicou.

Zjazdovky v stredisku sú sústredené do dvoch areálov, medzi ktorými je potrebné sa presúvať autom alebo na lyžiach (prostredníctvom neudržiavaného traverzu a s jedným úsekom, kde je potrebné prejsť pešo). Pri hoteli Sorea sú 3 lyžiarske vleky (dĺžka 3x400 m, prevýšenie 60 m) vhodné pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov, so zjazdovkami vybavenými technickým zasnežovaním a večerným osvetlením. Pod vrcholom Vysoká je lyžiarsky vlek (dĺžka 700 m, prevýšenie 190 m), so stredne ťažkými a ťažkými zjazdovkami, kde sa lyžuje len na prírodnom snehu. V stredisku nájdete lyžiarsku školu, servis a požičovňu lyží, snowboardov a sánok.

Lyžiarske stredisko Ľubovnianske kúpele

Okruh Ľubovnianske Kúpele: bežky

Mierne náročný okruh po trase európskej špičky psích záprahov s peknými výhľadmi na dolinu Ľubovnianskych Kúpeľov.

Dĺžka okruhu: 7 km

Okruh Ľubovnianske Kúpele: bežky

Späť na úvodnú stránku